IVIG ilaç doz hesaplama

ileadmin

IVIG ilaç doz hesaplama

IVIG ilaç doz hesaplama eklenmiştir. İlaç hakkında bilgi ve detaylara yazu devamından ulaşabilirsiniz.

İntravenöz İmmünglobulin (İVİG) tedavisi nedir ve hangi hastalara uygulanır?

Klinik immünoloji uzmanı hekimler tarafından karar verilen ve uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Antikor (bağışıklık maddesi) eksikliğinin görüldüğü birincil veya ikincil nedenlere bağlı bağışıklık yetmezliklerinde ve diğer bazı bağışıklık sistemi hastalıklarında uygulanır.

İVİG içinde ne vardır?

İVİG içinde, bağışıklık yetmezliği olan kişilerin vücudunda eksik olan ve antikor adı verilen bağışıklık maddeleri vardır. Bu maddeler 20.000’den fazla sağlıklı kan vericisinden elde edilir ve kan yolu ile bulaştığı bilinen tüm hastalıkların etkenleri açısından çok ayrıntılı işlemlerden geçirilir. 

İVİG tedavisi nasıl uygulanır? 

İVİG toplardamar içine serum şeklinde verilir. Uygulama süresi ortalama 3-4 saattir. Bu süre hastanın alacağı İVİG miktarına, klinik durumuna ve yaşına göre değişebilir.

İVİG tedavisinin süresi, sıklığı ve dozu nedir?

Bağışıklık yetmezliklerinin tedavisi ömür boyu sürer ve hastanın durumuna göre 3 ile 4 haftalık aralıklarla uygulanır. Dozlar hastanın tanısına, klinik durumuna ve yaşına göre uzman doktor tarafından belirlenir. 

İVİG nasıl etki eder?

İVİG tedavisinin temel etkisi, vücutta eksik olan bağışıklık maddelerinin tamamlanmasıdır. Böylece bağışıklık sistemi güçlendirilerek, hastanın enfeksiyonla mücadelesi kolaylaştırılır. Bunun dışında İVİG tedavisinin bağışıklık sistemi üzerinde faydalı birçok etkisi daha vardır.

İVİG nasıl temin edilir?

İVİG İmmünoloji uzmanlarınca hazırlanan ilaç kullanım raporu ile ve özel bir reçeteye (mor reçete) yazılarak temin edilir. 

İVİG tedavisi alan hastaların sorumlulukları nelerdir? 

Hastalar IVIG tedavisi için geldiğinde; bir önceki tedaviden sonra sorun olup olmadığını, halen herhangi bir şikayetleri olup olmadığını doktora ifade etmelidirler. 

18 yaşından küçük hastalar tedaviye mutlaka veli/vasi gözetiminde gelmelidirler.

Başka bir hastalık nedeniyle başlanan ilaçlar doktora bildirilmelidir. 

İVİG tedavi aralıkları kesinlikle aksatılmamalıdır. 

İVİG tedavisi yerine uygulanabilen tedaviler var mıdır?

Ülkemizde halen mevcut olan tedaviler arasında etkinliği İVİG’den daha fazla, yan etkisi İVİG’den daha az bir tedavi yöntemi mevcut değildir. 

İVİG tedavisinin istenmeyen etkileri var mıdır? 

Tüm tedavilerde olduğu gibi İVİG tedavisinin de istenmeyen bazı yan etkileri vardır. 

  • En sık gözlenen; damardan uygulamanın hızlı olması neticesinde ortaya çıkabilen titreme, baş ağrısı, ateş, bulantıkusma, allerjik reaksiyonlar, eklem ağrısı, kan basıncı değişiklikleri, bel ağrısı, göğüs ağrısı, kas ağrıları ve sıkıntı hissi gibi yan etkilerdir.  
  • Nadir ve çok nadir olarak gözlenen; böbrek yetersizliği, kan hücrelerinin bir kısmının parçalanması, beyin zarı iltihabı ve ağır allerjik şok gibi yan etkilerdir.

İVİG tedavisi esnasında yan etki gelişirse neler yapılır? Tedavi sırasında gelişebilecek reaksiyonlar kliniğimizde yakından takip edilmekte ve gerekli tedaviler yapılarak tedavinin sürdürülmesi sağlanmaktadır. Teorik olarak her zaman reaksiyon riski bulunduğundan, İVİG tedavilerinin bu konuda deneyimli sağlık kurumlarında yaptırılması tavsiye edilmektedir.

IVIG ilaç doz hesaplama

deneem

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın